Nawigacja

· Strona główna

· Galeria zdjęć

Sanktuarium

· Święta Anna - patronka

· Program uroczyst. 2017

· Skład personalny

· Bractwo Świętej Anny

· Biblioteka Sanktuarium

· Historia Sanktuarium

· Historyczne daty

· Pomnik historii

· 300-lecie kalwarii

· Papieski dzień sanktuarium

· Chór Bazyliki św. Anny

Parafia

· O parafii

· Kancelaria

· Orkiestra parafialna

Góra św. Anny

· Góra św. Anny

· Dojazd na Górę Św. Anny

· Mapa Interaktywna

· Ośrodki pielgrzymkowe

· Droga św. Jakuba

Franciszkański świat

· Prowincja św. Jadwigi

· Ośrodek misyjny

· Franciszkanie w Polsce

· Kuria Generalna

Inne

· Szukaj

· Kontakt


Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło


Dane Teleadresowe

Klasztor Franciszkanów
ul. Klasztorna 6,
47-154 Góra Św. Anny

Zgłaszanie pielgrzymek:
tel. 77 463 09 00

Klasztor:
tel. 77 463 09 00,
fax 77 463 09 28

Konto bankowe:
55 1090 2239 0000 0005 7600 1919
SWIFT: WBKPPLPP
lub 44 1600 1156 1847
6991 7000 0017

SWIFT: PPABPLPK


Korekta dat pielgrzymek!
W związku z błędnym zapisem terminu Pielgrzymki Strażaków na Górę św. Anny uprzejmie informujemy, że pielgrzymka ta odbędzie się w niedzielę 14 maja, a nie jak podano – w niedzielę 7 maja.

W związku z błędnym zapisem terminu Pielgrzymki Miłośników Koni i zaprzęgów Konnych uprzejmie informujemy, że pielgrzymka ta odbędzie się w niedzielę 21 maja, a nie jak podano – w niedzielę 14 maja.

Za wynikające z tej pomyłki niedogodności serdecznie przepraszamy.


Drukuj


Zakończenie Roku Jubileuszowego
Uroczyste zamknięcie Bram Miłosierdzia we wszystkich kościołach jubileuszowych całego świata nastąpi w niedzielę, 20 listopada w Uroczystość Chrystusa Króla.
Zamknięcie Bramy Miłosierdzia będzie domknięciem wyjątkowego roku, szczególnych przywilejów, którymi się cieszyliśmy - odpustów, darów łaski tajemnicy Bożego Miłosierdzia. Musimy sobie uświadomić, że potęga Bożego Miłosierdzia jest tak olbrzymia, iż nikt i nic nie jest w stanie go zamknąć. Dlatego z nadzieją patrzymy w przyszłość i chcemy czerpać ze skarbca Bożego Miłosierdzia przez sakrament pokuty i dzieła miłosierdzia.
Program uroczystości dziękczynnych w sanktuarium za dar Roku Miłosierdzia w niedzielę 20 listopada 2016:
11.30 Msza św. dziękczynna za dar Roku Miłosierdzia w bazylice św. Anny. Na zakończenie Mszy św. dziękczynnej nastąpi Proklamacja Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana.
18.00 w bazylice nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego (nabożeństwo uwielbienia) na zakończenie Roku Miłosierdzia


Drukuj


Wielki Odpust Kalwaryjski Wniebowzięcia NMP
W dniach od 12-14 sierpnia na Górze św. Anny odbył się Wielki Odpust Kalwaryjski Wniebowzięcia NMP. W sobotnim nabożeństwie Dróżek NMP i pogrzebie NMP brało udział tysiące pielgrzymów. Na kalwarii wygłoszono pięć kazań kalwaryjskich. W nabożeństwie licznie brały udział Siostry Służebniczki Maryi Niepokalanie Poczętej, które świętują 150-lecie przybycia na Śląsk. Postać Bł. Edmunda Bojanowskiego zaprezentowała S. Laureta.
Również w niedzielę 14 sierpnia przybyło na Górę św. Anny tysiące pielgrzymów by uczestniczyć w Dróżkach chwalebnych. Na zakończenie Drożek sumę odpustową w grocie lurdzkiej odprawił i wygłosił ostatnie kazanie kalwaryjskie O. Kazimierz Malinowski OFM Conv. Po Mszy św. O. Gwardian Błażej Kurowski rozdał dyplomy jubileuszowym pątnikom. Wśród nich znalazł się pan, który po raz 70-ty pielgrzymował na Wielki Odpust Kalwaryjski WNMP.
Przy dźwiękach orkiestry kalwaryjskiej odpust zakończył się procesją do bazyliki św. Anny.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z WIELKIEGO ODPUSTU KALWARYJSKIEGO


Drukuj


Pielgrzymka motocyklistów na Górze św. Anny
W niedzielę 07 sierpnia Grotę lurdzką na Górze św. Anny wypełniły tysiące motocyklistów z regionu, różnych stron Polski, Niemiec, Austrii i Czech. Główny organizator pan Andrzej Złoczowski zachęcał motocyklistów w Roku Miłosierdzia do skorzystania z sakramentu pokuty i przejścia przez bramę miłosierdzia. Tradycyjnie przy czternastej stacji Drogi Krzyżowej dym kadzielny unoszący się w górę przypominał o tych, którzy zginęli w wypadkach drogowych, a zwłaszcza o motocyklistach. Do groty lurdzkiej wjechało i ustawiło się około dwóch tysięcy motorów. Pozostałe motory były zaparkowane na całym obszarze miejscowości. Według szacunku organizatorów było ich około 7 tysięcy.
O godz. 11.30 w szczelnie zapełnionej grocie wraz ze skarpą Ks. bp Jan Kopiec przewodniczył pielgrzymkowej Mszy św. Mszę św. koncelebrowali także kapłani motocykliści z innych diecezji Jedni z własnoręcznie odrestaurowanymi „simsonami”, inni na maszynach pamiętających czasy II wojny światowej albo na najnowszych, ogromnych zdobyczach techniki. Z całego Śląska, gór i innych regionów a także z Niemiec i Czech.
W homilii bp Jan Kopiec nawiązując do słów Ewangelii mówił o przemijaniu: „Są ludzie, którzy starają się żyć na tym świecie bardzo pożytecznie - dostrzegają możliwości pomagania bliźnim, wiedzą ile można, z głębi umysłu i zaangażowanego serca czynić dla dobra drugiego człowieka, by samemu znaleźć się też na tej płaszczyźnie obdarowywania, wchodzenia w tajemnicę radości i wdzięczności. Ale wiemy też, że są ludzie, i tych najbardziej polecamy naszym modlitwom, którzy sobie rady nie dają, ich życie to pasmo klęsk, porażek. Nie potrafią się oni zakorzenić by przynieść dobry plon - przedstawiał biskup. A odnosząc się do ciągle aktualnego wezwania „Aby życia nie zmarnować” wskazywał, że trzeba z życia uczynić wielką, pożyteczną drogę i zawsze mieć przed oczami miłosiernego Boga.
Motocykliści, dziękując za odprawioną w ich intencji Mszę św., obdarowali bp. Kopca i dotychczasowego gwardiana, o. Błażeja Kurowskiego OFM koszulkami z napisem „Jezu, ufam Tobie” i wizerunkiem krzyża, który motocykliści zawieźli papieżowi.
Po Eucharystii biskup pobłogosławił pojazdy i kierujących nimi, zaś O. Błażej obficie skrapiał wyjeżdżających wodą święconą. Eucharystię uświetniali przedstawiciele chóru "Cantate Domino" ze Skarbimierza, zaś Podniesieniu tradycyjnie towarzyszył dźwięk klaksonów.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z PIELGRZYMKI MOTOCYKLISTÓW


Drukuj


Odpust św. Anny
W niedzielę 24 lipca na Górze św. Anny w Międzynarodowym Sanktuarium św. Anny Matki NMP odbył się odpust. Tradycyjnie od samego rana przychodziły piesze pielgrzymki witane przez kustosza sanktuarium w bazylice. W tym roku pieszo przyszły 23 parafie. Odpust św. Anny jest jedynym dniem w roku kiedy cudowna figura św. Anny wynoszona jest poza bazylikę. Sumę odpustową w Grocie Lurdzkiej odprawił bp Rudolf Pierskała, który w homilii podkreślił rolę św. Anny jako matki, wychowawczyni i Babci. Odpustowi św. Anny towarzyszy chór bazyliki i orkiestra dęta składająca się z muzykantów różnych parafii. Po Mszy św. procesja z cudowną figurą ruszyła w kierunku bazyliki. Św. Anna po wyjęciu z feretronu wrócił Anna swojej miejsce.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z ODPUSTU ŚW. ANNY


Drukuj


Spotkanie na Górze św. Anny w ramach DwD ŚDM
W sobotę 23 lipca w Grocie Lurdzkiej na Górze św. Anny zebrało się 10 tysięcy ludzi z ponad 20 krajów świata. Że wszystkich stron diecezji przyjechało 230 autobusów przywiozło młodzież. Około 5 tysięcy stanowili młodzi ludzi mieszkający w parafiach u rodzin diecezji opolskiej oraz Francuzi z diecezji Lyon, którzy w Domu Pielgrzyma odprawiali rekolekcje przed ŚDM. Francuzi przybyli już na Górę św. Anny w środę 20 lipca 23 autobusami. Było ich prawie 1300. Na czele tej grupy stał arcybiskup Lyonu kardynał Philippe Barbain.
Mszy św. celebrowanej przewodniczył bp Andrzej Czaja. W koncelebrze było około 270 kapłanów. Mszę św. odprawiali dwaj kardynałowie: Philippe Barbain Lyon, Francja; Josė Luis Lacunza Maestrojuàn z Panamy: abp José Ulloa z Panamy: abp Jan Graubner z Ołomuńca; abp Georges Bou Jaoude z Libanu; bp Manuel Ochagavia z Panamy; bp Peter Musikuwa z Malarii; bp Ulrich Neumeyer z Erfurtu; bp Herman Woods z Utrechtu; bp Maurir Khairallah z Libanu; bp Joerg Michael Peters z Trier; bp Columban Macbeth- Green z Australii. Ponadto byli również nasi biskupi z Opola: Andrzej Czaja, Paweł Stobrawa i Rudolf Pierskała.
Po Mszy św. autokary zawiozły młodzież do Opola

ZOBACZ ZDJĘCIA Z WIZYTY MŁODZIEŻY Z ŚDM


Drukuj


Pielgrzymka Rowerzystów
W sobotę 14 maja odbył się Rajd Rowerowy na Górę św. Anny w ramach XI Diecezjalnej Pielgrzymki Rowerowej. Do sanktuarium św. Anny indywidualnie oraz w grupach zorganizowanych przybyło ponad tysiąc pielgrzymów. O godz. 14.00 w bazylice św. Anny bp Rudolf Pierskała odprawił Mszę św. I wygłosił kazanie. Po Mszy św. ks. biskup błogosławił rowerzystów i poświęcił rowery na Rajskim Placu i podwórku klasztornym. Organizator pielgrzymki ks. Krzysztof Faber na zakończenie podziękował O. Gwardianowi za 10 lat współpracy w organizacji pielgrzymki rowerzystów. Ks. Faber nawiązał do pierwszych pielgrzymek, kiedy na Górę św. Anny przyjechało około stu rowerzystów. Kolejnym punktem spotkania był plac przed Domem Pielgrzyma, gdzie organizatorzy i radio Doxa przygotowali dla pielgrzymów niespodzianki. Tym razem można było być zadowolonym z pogody, nie było deszczu, ale było dość chłodno.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z PIELGRZYMKI ROWERZYSTÓWDrukuj


Pielgrzymka miłośników koni i powozów konnych
W uroczystość Zesłania Ducha Św. w niedzielę 15 maja przy kościele św. Krzyża odbyła się IX pielgrzymka hodowców koni. Od rana pogoda straszyła deszczem. Pielgrzymka na szczęście odbyła się bez deszczu, ale było bardzo zimno. Wiał silny przeraźliwie zimny wiatr. Mszy św. przewodniczył o 11.30 ks. Piotr Kuc, oficjała sądu diecezji opolskiej. Tradycyjnie bryczka przewiozła ks. Piotra, O. Gwardiana i Br. Krzysztofa na plac przed kościołem św. Krzyża. Po Mszy św. jeźdźcy, amazonki, bryczki i powozy przejechali w paradzie przez Górę św. Anny.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z PIELGRZYMKI MIŁOŚNIKÓW KONIDrukuj


Pielgrzymka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich
W poniedziałek 16 maja obchodziliśmy św. Matki Kościoła. W tym dniu na Górę św. Anny przychodzą na coroczną pielgrzymkę bracia i siostry FZŚ. O godz. 9.00 po powitaniu O. gwardiana O. Ambroży poprowadził pielgrzymów do Poręby. W kaplicy Wniebowzięcia NMP O. Błażej odprawił Mszę św. i wygłosił kazanie. W koncelebrze uczestniczyli: O. Marian OFM Conv., O. Miron z Opola i O. Ambroży. O. Po Mszy św. procesja ruszyła na Drogę Krzyżową. Drugie kazanie przy kaplicy Piłata wygłosił O. Zenon z Góry św. Anny. Natomiast na zakończenie obchodów w czasie nabożeństwa w bazylice kazanie wygłosił O. Marian OFM Conv. z Głogówka.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z PIELGRZYMKI FZŚDrukuj


XX Pielgrzymka Strażaków
W niedzielę 08 maja odbyła się 20-ta pielgrzymka strażaków. Mszy św. przewodniczył w grocie lurdzkiej ks. bp Paweł Stobrawa, w koncelebrze kapłanów, którzy specjalnie przyjechali ze strażakami: Ks. kaplean wojewódzki Józef Urban, O. Marceli Dębski OFM z Raciborza, ks. Robert Dura misjonarz z Togo, ks. Marek Wcisło z Głubczyc, O. Adrain Manderla OFM, który przyjechał z strażakami z Norymbergii, Marienweiher i Steinbach oraz ks. Petr Szustaczek z Republiki Czeskiej, który przyjechał ze strażakami z Koznic i Haci. Tak jak co roku w pielgrzymce brali również udział Strażacy Zawodowi. Były prezentowane wszystkie szczeble władz państwowy Straży Pożarnej, wojewódzkich, powiatowych i gminnych. W tym roku przyjechało na Górę św. Anny około 2 tysięcy Strażaków. Poczty sztandarowe reprezentowały 133 Ochotnicze Straże Pożarne: 3 Państwową Straż Pożarną: 3 sztandary były młodzieżowe i 1 emerycki.
Po Mszy św. przy akompaniamencie strażackiej orkiestry dętej wszyscy przeszli pod pomnik św. Jana Pawła II, gdzie oddano hołd wielkiemu naszemu Rodakowi i poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Po odśpiewaniu „Barki” strażacy poszli do Domu Pielgrzyma na grochówkę.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z PIELGRZYMKI STRAŻAKÓWDrukuj


Peregrynacja kopii cudownego obrazu MB Częstochowskiej
W dniu 15 kwietnia rozpoczęła się peregrynacja kopii cudownego obrazu MB Częstochowskiej w diecezji opolskiej. Ze względu na kończącą się Kapitule Prowincji św. Jadwigi, która zakończyła się w czwartek 14 kwietnia Mszą św. w bazylice św. Anny, której przewodniczył minister prowincjalny O. Alan Brzyski. Mszę św. koncelebrowali nowo wybrani definitorzy i ojcowie kapitulni. Obraz jasnogórski dostarczył ze Sosnowca na Górę św. Anny O. Piotr Cieplak MS.
W piątek 15 kwietnia Ikonę jasnogórską przywitali na Górze św. Anny przedstawiciele męskich rodzin zakonnych w diecezji opolskiej. Na tę uroczystość zostały zaproszone również siostry zakonne z pobliskich klasztorów. O godz. 15.00 odmówiono na Rajskim Palcu Koronkę do Bożego Miłosierdzia, a następnie procesyjnie przez Bramę Miłosierdzia wniesiono obraz MB do bazyliki św. Anny. Po uroczystym przywitaniu O. Prowincjał Alan Brzyski przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej i wygłosił kazanie. Wieczorem konwent annogórski uczestniczył w nabożeństwie maryjnych, które zakończono apelem o 21.00. W sobotę bracia uczestniczyli w Dniu Skupienia. W niedzielę po nabożeństwie w bazylice przekazano obraz MB Braciom Szkolnym z Zawadzkiego.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z PEREGRYNACJI KOPII OBRAZU MB CZĘSTOCHOWSKIEJDrukuj


Zaproszenia
Międzynarodowe wyróżnienie

Dekret o ustanowieniu Międzynarodowego Sanktuarium świętej Anny Matki Najświętszej Maryi Panny w Górze Świętej Anny, diecezja opolska


Porządek Mszy św.

Niedziela i święta:

7.00, 8.30, 10.00, 11.30; 15.30 (j. niem.), 17.00
nabożeństwo - 14.00Dni Powszednie:

w czasie letnim:
godz. 6.30,
w czasie zimowym:
godz. 7.00.

Od 1 V do 31 X msza św. dla pielgrzymów: godz. 11.00Błogosławieństwo matek oczekujących potomstwa w drugą niedzielę miesiąca na Mszy św. o godz. 11.30.W każdy wtorek koronka do św. Anny o godz. 6:00 i Msza św. za żyjących i zmarłych dobrodziejów Bazyliki, Kalwarii i klasztoruW II niedzielę miesiąca o godz. 14.00 nabożeństwo do św. AnnyOd maja do października każdego 13-tego nabożeństwo fatimskie i procesja z figurą Matki Boskiej Fatimskiej o godz. 18:00Okazja do spowiedzi pół godz. przede Mszą św. oraz po zgłoszeniu na furcie.Zapraszamy do słuchania transmisji Mszy św. z naszej Bazyliki o godz. 10:00 w Radiu Doxa w trzecią niedzielę miesiąca.

Polecane linkiSpotkania na Górze św. Annie dla A-A i Al.-Anon
Odnawialne źródła energii
na Górze św. Annie


Facebook

ZOBACZ NASZ FANPAGE
NA FACEBOOK'U6,213,479 unikalnych wizyt Webdesign: alfsoft.net

UWAGA! Ten serwis uzywa cookies.
Brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgod na to